Národní projekty

> Česko

Probíhající VaV v oblasti GFR

Česko

Hlavní platformou pro podporu technologické výzkumu a vývoj v rámci České republiky je Technologická agentura České republiky (TAČR). Jedná se o organizační jednotku státu založenou v roce 2009 na základě zákona 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků. Zřízení TAČR je jedním z milníků v oblasti fundamentálních reforem ve výzkumu a vývoji v České republice. Klíčovým rysem je reforma redistribuce finanční podpory z národního rozpočtu. Technologická agentura České republiky zjednodušuje státní podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje, který byl dříve fragmentován do mnoha oblastí. V posledních 10 letech ÚJV Řež a CVŘ podalo řadu projektů do různých výzev TAČR, což vyústilo v podporu více než 10 projektů, přičemž 8 z nich stále probíhají. Probíhající projekty jsou zmíněny na časové ose.
2018
Konec 2025
ALLEGRO

Design a testování klíčových komponent a systémů pro ALLEGRO.

2018
Konec 2024
MKN

Vývoj nové třídy slitin založených na zirkoniu a vysokoentropických slitin s optimalizovanými vlastnostmi pro jaderný průmysl.

2018
Konec 2022
NOVA

Vývoj obětovaného materiálu pro core catcher GFR.

2018
Konec 2024
REDEAL
Testování konstrukčních materiálů v plynném prostředí v extrémních podmínkách (vysoká teplota, korozivní prostředí).
2019
Konec 2025
SODOMAHe

Stabilita a odolnost materiálů pro vysokoteplotní heliem chlazené reaktory.

2020
Konec 2023
KOBRA

Vývoj pasivních bezpečnostních systémů pro GFR/VHTR založených na prodloužení doby doběhu kompresoru využitím rozpadového tepla.

2020
Konec 2023
PMATF

Metody pro charakterizaci, testování a kvalifikaci ozářených vzorků ATF materiálů.

2020
Konec 2024
MATPRO

Vývoj "lepšího betonu" založeném na anorganických polymerech pro extrémní podmínky.

Jak je patrné z časové osy, většina probíhajících projektů je zaměřena na vývoj materiálů, jelikož ty byly identifikovány jako nejnaléhavější oblast vývoje. Bezpečnostní výzkum a vývoj systémů a komponent následují.

Dalším důležitým úspěchem je úspěšné spuštění elektricky vyhřívaného 1 MW GFR mockupu S-ALLEGRO v roce 2020. Toto zařízení hraje klíčovou roli ve výzkumu termohydrauliky a bezpečnosti GFR a bude zásadní vyššího TRL vývoje a testování systémů a komponent v blízké budoucnosti.

Probíhající VaV v oblasti GFR

Maďarsko

Hlavní projekt zaměřený na GFR byl v Maďarsku ukončen v roce 2018. Se současnou reformou Maďarské akademie věd byla zformována samostatná entita „Center for Energy Research“ (EK), přičemž vývoj reaktoru ALLEGRO je jednou z jeho výzkumných priorit. Od roku 2019 EK společně s několika univerzitami a soukromými společnostmi jsou vedoucími entitami ve výzkumu GFR v Maďarsku se zaměřením na reaktorovou fyziku, jaderné palivo, bezpečnost a temrohydrauliku.

Probíhající VaV v oblasti GFR

Polsko

Polsko v současné době nemá žádný běžící národní projekt zaměřený primárně na technologie GFR. Nicméně polský HTR program je velice široký s několika probíhajícími podstatnými VaV projekty a s plánem pro rychlé nasazení HTR prototypu vyvinutého v Polsku. Jelikož je zde velké množství VaV témat procházejících napříč technologiemi HTR a GFR, tak zkušenosti získané z těchto projektů jsou hodnotným příspěvkem pro vývoj ALLEGRA.

Probíhající VaV v oblasti GFR

Slovakia

Zásadní národní projekt na vývoj ALLEGRA na Slovensku zaměřený na zbudování kompetencí a vývoj konceptu skončil v roce 2015. Jedním z hlavním úspěchů slovenského GFR programu je úspěšné spuštění a provoz heliové smyčky na STU – ezperimentálního zařízení zaměřeného na studium přirozené konvekce heliem chlazených reaktorů. První experimentální výsledky byly již získány a publikovány.

Chcete vědět víc?